معرفی اجمالی شهر شانتیئی (Chantilly)

 

شهر تاریخی و توریستی شانتیئی (Chantilly) ؛ واقع در قلب جنگل در 39 کیلومتری شمال پاریس ، در شهرستان اوآز (Oise) و در استان اوت دو فرانس (Hauts-de-France) ؛ با 11 هزار جمعیت در سطح شهر و 37 هزار جمعیت در سطح کلان شهر، به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری در شمال شهر پاریس محسوب می گردد و هر سال چندین میلیون نفر از جنگل های اطراف این شهر و بیش از چهارصد هزار نفر نیز از کاخ بزرگ و تاریخی این شهر (که در سال 1560 میلادی ساخته شده و در سال 1876 تکمیل گردیده ، و باغ های مجلل 115 هکتاری و دریاچه و آب نماهای 25 هکتاری آن در سال 1772 ایجاد شده است) و همچنین کلکسیون تابلوهای نفیس نقاشی و کتب تاریخی آن بازدید می نمایند.

به علاوه ، شهر شانتیئی در زمینه اسب دوانی شهرت جهانی دارد و معروف ترین مسابقات اسب دوانی فرانسه در میدان اسب دوانی بزرگ شهر برگزار می گردد ، و همچنین بزرگ ترین مراکز تعلیم اسب های مسابقه فرانسه در اطراف این شهر واقع گردیده است (بیش از صد مرکز با 2600 اسب مسابقه اصیل).

در فرانسه اختراع «خامه زده شده» که بنام «کرم شانتیئی» (Crème Chantilly) معروف است ، به مسئول ضیافت های کاخ شانتیئی در سال 1663 میلادی، فرانسوا واتل (François Vatel)، نسبت داده شده است (هرچند که تاریخ دانان هنر آشپزی و شیرینی پزی آنرا به ایتالیای سال 1549 نسبت می دهند).

شهر شانتیئی یکی از 123 شهر فرانسه است که لقب «شهر هنر و تاریخ» توسط وزارت فرهنگ فرانسه به آنها اطلاق گردیده است.

 

مجموعه کاخ های شانتیئی :

طی دوره قرون وسطی (اواخر قرن 12 میلادی) یک قلعه نظامی (در مکان کنونی شانتیئی) جاده پاریس را کنترل می کرد و متعلق به یکی از اشراف زادگان دربار لویی ششم بود. در سال 1386 میلادی قلعه مذکور به یکی از وزرای پادشاه وقت فرانسه ، شارل پنجم، فروخته شد و نامبرده ساخت کاخ شانتیئی را آغاز نمود. تا دوره انقلاب کبیر فرانسه (سال 1789 میلادی)، قصر شانتیئی و باغ های آن که به تدریج بازسازی و مرمت و تکمیل گردید ، میان خانواده های معروف دربار فرانسه دست به دست شد. طی سال های بعد از انقلاب فرانسه، بخشی از کاخ تبدیل به زندان گردید و باقی ساختمان کاخ نیز برای بدست آوردن مواد اولیه تخریب گردید و باغ ها و آب نماهای آن نیز به تدریج نابود شد. در سال 1876 ، «هانری دورلئان ، دوکدومال»(Henri d’Orléans duc d’Aumale)، که از نوادگان پادشاه فرانسه بود و کاخ را به ارث برده بود ، تصمیم گرفت بخش های تخریب شده آنرا بازسازی نموده و شکوه و عظمت قدیم مجموعه کاخ و باغ های آن را احیاء نماید. نامبرده کلکسیون بی نظیر کتب قدیمی و آثار هنری خود را نیز در کاخ مستقر نمود. نامبرده که هیچ وارثی نداشت ، قبل از مرگ در سال 1897 ، تصمیم گرفت تا مجموعه کاخ شانتیئی را که کاملا بازسازی شده بود ، وقف انستیتوی فرانسه (Institut de France) نماید.

انستیتوی فرانسه که در سال 1795 به هنگام انقلاب کبیر فرانسه با هدف گردهم آوری کلیه نخبگان علمی و ادبی و هنری فرانسه و توسعه کلیه زمینه های علم و هنر تاسیس گردید ؛ امروزه نیز با حمایت رئیس جمهوری فرانسه فعالیت می نماید و متشکل از 5 آکادمی (فرهنگستان فرانسه ، آکادمی هنرهای زیبا ، آکادمی علوم ، آکادمی علوم اخلاقی و سیاسی ، آکادمی کتیبه شناسی)است و کلیه نخبگان و بزرگان فرانسه را در زمینه علوم و ادبیات و فرهنگ و هنر گردهم می آورد ، و حدود هزار انجمن و بنیاد را برای حفظ و نگهداری از موزه ها و بناهای تاریخی فرانسه تحت کنترل دارد.

قابل توجه است از سال 2005 الی 2020 ، انستیتوی فرانسه مدیریت و نوسازی و توسعه کاخ را به یک بنیاد خصوصی محول نمود اما در آغاز سال 2020، مدیریت مجموعه کاخ مجددا در اختیار کامل انستیتوی فرانسه قرار گرفت و آقای کریستف تاردیو (Christophe Tardieu)، مدیرکل انستیوی ملی سینمای فرانسه (CNC)، مدیریت مجموعه کاخ را که هر سال بیش از 400 هزار بازدید کننده دارد ، برعهده گرفت.

 

امکانات فرهنگی شهر شانتیئی :

شهر شانتیئی از امکانات فرهنگی متعددی برخوردار است : کتابخانه شهرداری با بیش از صد هزار کتب ؛ یک مدرسه موسیقی برای آموزش بیش از 20 نوع ساز با بیش از 600 دانشجو ؛ یک مرکز فرهنگی و اجتماعی معظم با بیش از 60 دوره آموزشی و 50 معلم و شرکت بیش از 2 هزار نفر در هفته و فضاهای متعدد نمایش و کنسرت ؛ موزه دانتل (توری دوزی) ؛ سینمای مستقل «الیزه» (Elysée) که در سال 1936 تاسیس شده و بیش از 600 صندلی سینما داشته و توسط وزارت فرهنگ فرانسه به عنوان یک سالن سینمای «هنر و تجربه » (Art et Essai) محسوب می گردد و در نتیجه اولویت را به اکران فیلم های مستقل و مولف میدهد. در کنار امکانات فرهنگی و هنری شهر ، کاخ شانتیئی نیز امکانات بی شمار خود را (منجمله سالن های مجلل نمایش موزه اسب و اصطبل های بزرگ پادشاهی) برای برگزاری برنامه های ویژه هنر و فرهنگی در اختیار می گذارد.

شهر شانتیئی و سینما :

شهرت کاخ شانتیئی و باغ های آن ، و همچنین طبیعت اطراف شهر، آنرا را به یکی از مکان های مورد علاقه سینماگران برای فیلمبرداری تبدیل نموده است و تاکنون بیش از 20 فیلم سینمایی در کاخ شانتیئی ، و بیش از 12 فیلم در بنای تاریخی موزه اسب و اصطبل های بزرگ پادشاهی آن ، و همچنین چندین فیلم نیز در مرکز شهر فیلم برداری شده است.

قابل توجه است مدیریت جدید مجموعه کاخ شانتیئی (آقای کریستف تاردیو) و همچنین شهردار جدید و معاون فرهنگی وی ، که همگی از سال 2020 مسئولیت های جدید خود را برعهده گرفته اند ، تمایل داشتند که به این شهر در زمینه هنر هفتم پویایی جدیدی اعطا نمایند. در این چهارچوب ، بدنبال مذاکرات با «مرکز ایران و فرانسه» (سمن فرانسوی که در سال 2016 میلادی تاسیس شده است) ، توافق گردید که شهر شانتیئی طرح جامعی تحت عنوان «فستیوال های بین المللی هنر هفتم شانتیئی» پایه گذاری نماید و «فستیوال سینمای ایرانی شهر شانتیئی» به عنوان اولین فستیوال تحت پوشش این طرح جامع در ماه مارس 2021 میلادی با مشارکت شهرداری ، مجموعه کاخ و سینمای شهر برگزار گردد.

 

شهر شانتیئی و سیاست داخلی فرانسه :

شهر شانتیئی بطور مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط با برخی شخصیت های سیاسی تراز اول فرانسه می باشد : شهردار اسبق شهر شانتیئی (تا سال 2017) ، که هم اکنون نماینده مجلس ملی فرانسه از حوزه شانتیئی و رئیس کمیسیون امور مالی مجلس ملی و در عین حال حامی سیاسی اصلی شهردار فعلی شانتیئی می باشد ، آقای اریک وورس (Eric Woerth) است. نامبرده از نزدیکان آقای سارکوزی ، رئیس جمهور اسبق فرانسه ، و وزیر اسبق بودجه و سپس وزیر کار فرانسه بوده است.

قابل توجه است، شهردار شانتیئی، خانم ایزابل ووجتوویز (Isabelle Wojtowiez) است که متعلق به حزب راست و گلیست «جمهوریخواهان» (Les Républicains) می باشد و در سال 2020 با 64 درصد آراء در انتخابات شهرداری ها به راحتی پیروز گردید.

شخصیت سیاسی تراز اول دیگری که با شهر شانتیئی و خصوصا با آقای اریک وورس رابطه نزدیک دارد، آقای اگزاویه برتراند (Xavier Bertrand) است که رئیس شورای استان اوت دو فرانسه (Hauts-de-France) ، وزیر اسبق بهداشت و سپس وزیر اسبق کار و همچنین نماینده اسبق مجلس ملی فرانسه بوده و هم اکنون نیز خود را برای کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری سال 2022 فرانسه آماده می نماید.